Babja jama

V Babji jami na Gorjuši je arheološko najdišče, saj so tu leta 1967 odkrili bivališče ledenodobnega lovca. Za to tako redko odkritje se moramo zahvaliti arheologu dr. Francetu Osoletu. Ko so mu ob neki raziskovalni akciji v Miševi jami mimogrede pokazali vhod v Babjo jamo, je dejal, da bi se utegnil tu zadrževati ledenodobni lovec. To je Ljubljani najbližje najdišče človeka iz pradavnine.
V jami so arheologi in jamarji pri izkopavanjih v letih 1967, 1972 in 1987 našli prave sledove ledenodobnega lovca, kosti pragoveda, zobovje volka, bobra, alpskega svizca in nekaterih drugih živali. Našli so tudi več kurišč, ostanke oglja in okrog dvesto rezil – ostankov iz trdega kremena. Vse debelejše kosti so bile razbite po dolgem, kar že potrjuje prisotnost ledenodobnega lovca v jami. Razbil jih je zato, da se je hranil z mozgom.

Virtualna ekskurzija na povezavi: http://www.burger.si/Jame/BabjaJama/uvod.htm

Viri:

Primož Hieng, Domžalec.si

Vstopnina
Vstopnina
Brezplačen vstop
Sorodne vsebine
Ste vedeli
… da sta o izvoru imena Domžale najbolj znani razlagi, da ime pomeni pokopališče (iz staro slovanščine), po drugem izročilu pa naj bi bil to breg ali obrežje reke? Ime Domžale se pojavi v času turških vpadov.
TIC DOMŽALE
Ljubljanska c.69
1230 Domžale
T: 01 / 721 07 26
T: 01 / 721 07 26
E: tic@domzale.si
Facebook
Instagram