Utrinek časa za vse čase

Likovni dialog sodobnih ustvarjalcev s fotografskimi motivi iz Nagličeve zbirke: odprtje razstave

Matjaž Šporar je k sodelovanju povabil številne vidne in zanimive slovenske ter tudi nekatere tuje umetnike ter jih postavil pred ustvarjalni izziv: reinterpretacija fotografije Petra Nagliča. Vsak je pristopil po svojem lastnem razmisleku ter na svoj avtorski način. Nastala je bogata zbirka slikarskih, risarskih, grafičnih in kiparskih del skoraj tridesetih umetnikov oziroma umetnoobrtnih mojstrov.

Vabljeni na ogled razstave, ki bo v Knjižnici Domžale od 8. do 29. novembra 2024.

Peter Naglič je bil rojen leta 1883 v Šmarci pri Kamniku v obrtniški družini, s ščetarsko obrtjo sta se pred njim ukvarjali že dve generaciji prednikov. Poleg udejstvovanja v domačem podjetju pa je Petra zanimalo še veliko drugih stvari, predvsem razvoj tehnike takratnega časa. Njegov najljubši hobi pa je bila nedvomno fotografija, ki ji je posvečal največ prostega časa. Fotografije, ki jih je posnel, so neizčrpen vir predvsem za proučevanje krajevne zgodovine Kamnika in Domžal s širšo okolico, saj je podrobno dokumentiral vse sfere človekovega življenja, od osebnih dogodkov posameznika do verskega, društvenega in družabnega življenja skupnosti.

»Projekt izdelave likovnih umetnin na osnovi fotografij Petra Nagliča, ki nastaja po ideji in usmeritvah fotografovega vnuka in skrbnika njegove zapuščine, je v sodobnem slovenskem umetnostnem prostoru izstopajoč. Matjaž Šporar je k sodelovanju povabil številne vidne in zanimive slovenske ter tudi nekatere tuje umetnike. Izhodiščno raziskovalno vprašanje, ki se postavlja ob tem projektu, je odnos med slikarstvom in fotografijo, saj se je v zgodovini umetnosti to razmerje gradilo postopoma in se oplajalo na različne načine. Temeljni ustvarjalni problem je reinterpretacija fotografske materije, h kateri je vsak umetnik pristopil po svojem lastnem razmisleku ter na svoj avtorski tako tehnični kot slogovni način. Bogata zbirka slikarskih, risarskih, grafičnih in kiparskih del skoraj tridesetih umetnikov oziroma umetnoobrtnih mojstrov je torej nastala na osnovi izbranih Nagličevih fotografij in v dialogu s fotografiranimi motivi. Ta likovna dela ne samo oživljajo črno-bele zgodovinske fotografske zapise, ampak jih tudi umetniško nadgrajujejo.«

(iz spremne besede dr. Andreja Dobleharja)

org.: Društvo Peter Naglič, Knjižnica Domžale

Dodatne informacije:
Ste vedeli
… da je bilo ozemlje Domžal poseljeno že v prazgodovini?
TIC DOMŽALE
Ljubljanska c.70
1230 Domžale
T: 01 / 721 07 26
T: 01 / 721 07 26
E: tic@domzale.si
Facebook
Instagram