Zaradi bolezni avtorice, je razstava prestavljena na september!
Predstavitev pomembnih domžalskih osebnosti ob občinskem prazniku:
Franc Bernik in njegova kulturno-socialna vloga v Domžalah v prvi polovici 20. stoletja
19. april – 19. maj 2018
Vabimo vas na odprtje razstave, ki bo v četrtek, 19. aprila 2018, ob 19. uri.
Pozdravni nagovor:
Cveta Zalokar, direktorica KDFBD
Nagovor:
Marjan Ravnikar, predsednik sveta KS Slavka Šlandra Domžale
O Francu Berniku in razstavi:
Matjaž Brojan, domžalski novinar in publicist
Katarina Rus Krušelj, avtorica razstave
Koncept razstave in besedilo: Katarina Rus Krušelj
Oblikovanje in postavitev razstave: Roman Kos
Donatorji projekta: Krajevne skupnosti mesta Domžale
Pokrovitelj odprtja: Vinska klet Vidmar Domžale
Vstop prost.
Razstava bo odprta tudi v septembru ob 110-letnici Župnije Domžale.
Slavnostno odprtje Dobrodelnega doma v Domžalah, 1910 (foto: Peter Naglič, arhiv Matjaž Šporar)
Predstavitev pomembnih domžalskih osebnosti ob občinskem prazniku:
Franc Bernik in njegova kulturno-socialna vloga v Domžalah v prvi polovici 20. stoletja
Pomembno vlogo v programu Menačenkove domačije ima organizirani dogodek v mesecu aprilu, ki je posvečen domžalskemu občinskemu prazniku. Ta je namenjen domžalskim pomembnim osebnostim in ustvarjalcem, ki so v preteklosti krojili kulturno zgodovino Domžal ter v njihovi dediščini še danes beležimo pomemben prispevek h kulturni podobi Domžal in okolice. Da jih »utrgamo« pozabi, smo se odločili, da jih domžalski javnosti in širše predstavimo v obliki razstave s prikazom njihovih dosežkov ter s tiskanim katalogom, ki je dostopen na različnih javnih mestih v Občini Domžale. V projektu smo do sedaj predstavili slikarja in pedagoga Milana Merharja (2012), podobarsko družino Hrovat (2014), fotografskega mojstra Vilija Majheniča (2015) in podobarja, gospodarstvenika Janeza Vrečarja (1917).
Ob 70. obletnici smrti Franca Bernika (1870 – 1948), kronista in pisatelja, kulturnega zanesenjaka in vsestransko družbeno aktivnega domžalskega župnika, po katerem nosi ime domžalski kulturni dom, tokrat predstavljamo zgodbo njegovega delovanja. Našemu kraju, v katerem je služboval več desetletij, je v besedi, dejanjih in tudi ohranjenih stavbah zapustil bogato kulturno dediščino.
Franc Bernik na območju domžalske fare ni opravljal le svojega življenjskega pastoralnega poslanstva, pač pa je v vsestransko razdajajočem življenju obeležil Domžale na mnogih področjih. V pričujoči razstavi se bomo posvetili predvsem njegovi kulturno-socialni vlogi. Živel je s krajem in za kraj, zato se ob naprednih gospodarstvenih in kulturno-socialnih spremembah v prvi polovici 20. stoletja pojavlja njegovo ime kot pobudnik, ustanovitelj in izvajalec: Katoliško izobraževalno in podporno društvo Domžale, Kitarsko društvo Domžale, Hranilnica in posojilnica Domžale, Strojna zadruga, Konzumno društvo, Prosvetni dom, Dobrodelni dom in vrtec, prezidava in posodobitev cerkve na Goričici ter še mnogo drugega. Zapustil nam je tudi bogato bibliografijo ter obsežno kronistično delo, po zaslugi katerega lahko celovito razstremo še eno od pomembnih domžalskih zgodb.
O Francu Berniku (1870 – 1948)
Rodil se je v Šentvidu nad Ljubljano staršema Matiju Berniku, učitelju ter organistu, in Marjani Potočnik. Leta 1883 je pričel obiskovati gimnazijo v Ljubljani, dve leti kasneje je bil sprejet v Alojzijevišče oz. malo semenišče. Maturiral je leta 1890 in se vpisal v ljubljansko bogoslovje, kjer je bil štiri leta kasneje posvečen v duhovnika. Njegovo prvo službeno mesto je bila Borovnica, nato je bil kot kaplan premeščen v Vrhniko. V Domžale je prišel leta 1903 kot kuratni beneficiat na Goričici. Prizadeval si je za ustanovitev župnije in leta 1908 postal prvi domžalski župnik. Kmalu po njegovem prihodu v Domžale se je okrepilo katoliško društveno in kulturno življenje ter v naslednjih desetletjih doživelo razcvet. Velik pečat je zapustil tudi na socialnem področju z ustanovitvijo mnogih društev z vključeno socialno noto. V svoji knjižni zapuščini je zapustil tri za kraj izjemno pomembne knjige: Zgodovina fare Domžale (1923), Z nekdanje Goričice (1925), Zgodovina fare Domžale II. (1939), vse izdane v samozaložbi.
Zaradi odličnega vodenja župnije si je Franc Bernik leta 1916 pridobil častni naziv duhovnega svetnika, med duhovniki je veljal za enega najbolj delavnih duhovnikov ljubljanske škofije. Priznanje mu je podelila tudi občina Domžale leta 1929 ter ga imenovala za častnega občana trga Domžale. Pokopan je na domžalskem pokopališču.
Vsem sodelujočim se zahvaljujemo, ker brez njih ne bi zabeležili še ene izmed pomembnih zgodb iz zgodovine mesta Domžale.